![]() |
|
![]() | |
2022. július 1., péntek, Tihamér, Annamária |
PDF-verzió |
A nyári hidratálás fontosságáról
Az egészséges, üde, selymesen ragyogó bőrnek alapfeltétele a megfelelő hidratálás, hiszen ahogy a szervezetnek szüksége van a folyadékra, úgy a bőr is szomjazza a vizet. Nyáron még fontosabb ennek pótlása, mert a hőségben jelentős mennyiségű folyadékot veszít a szervezet.
Tetőtől talpig vízben
A legszembeötlőbb és egyben a legvédtelenebb bőrfelület az arc, illetve a nyak és a dekoltázs területe, amely nyáron – épp a hőség miatt – szinte biztos, hogy fedetlen marad. A hidratálás a mindennapi bőrápolás részévé kell váljon, amelynek jóvoltából a bőr képes lesz megőrizni rugalmasságát, fényét, emellett sokáig sima és selymes tapintású marad. Érdemes naponta kétszer néhány percet a kiemelt területek kényeztetésére szánni. Persze mindez nem jelenti azt, hogy a test más területeit nem illeti meg ugyanez a gondosság, sőt! A bőrt tetőtől talpig kell hidratálni.
Hidratálni, de hogyan?
A hidratálás azt jelenti, hogy a bőrt olyan speciális szerekkel kell ápolni, amelyek összetevőiknél fogva meggátolják a sejtek vízvesztését anélkül, hogy akadályoznák a bőr légzését és leszoktatnák saját zsíranyagainak termeléséről. Rendkívül hatékonyak például azok a hidratálószerek, amelyek lecitinben gazdag olajokat tartalmaznak, mert a lecitin kiváló emulgeálószer. Lecitinben gazdag olajokat tartalmaz például az avokádó vagy a szezámmag. A nedvesség megkötését egy másik típusú olaj tudja elvégezni, így a nagyon száraz és/vagy érett bőr ápolására a makadámiaolajat tartalmazó hidratálószereket érdemes latba vetni. Az olajos krémeket azonban mindig vizes kézzel vigyük fel a kritikus területekre, és a célzott hatás érdekében lágy, masszírozó mozdulatokkal simogassuk be a bőrbe.
Vízgazdálkodás
Látható, hogy a hidratálás eszerint olajjal, olajokkal is történik, ám a víznek továbbra is jelentős szerepe van, és nem csak a külső hidratálás miatt, hiszen bármennyit kenegethetjük a bőrt, ha közben hagyjuk, hogy a szervezet szomjazzon. A hidratálás ugyanis valójában belül kezdődik, hogy annyi vizet viszünk be a szervezetbe, amellyel az akár extrém körülmények (például kánikula) mellett is képes tökéletesen gazdálkodni. Nagyon fontos tudni, hogy a szervezet az életfunkciók fenntartása miatt szigorú hierarchia szerint osztja be a rendelkezésére álló vizet, és ha hiányt észlel, először mindig azokról a területekről vonja el a vizet (vagy nem is juttat oda), amelyeknek kisebb a szerepe az élet fenntartásában. És bizony ilyen a haj, illetve a hámfelület. Nyilvánvaló, hogy a bőrhöz képest a belső szerveknek összehasonlíthatatlanul fontosabb feladata van, így ha nem juttatunk elég folyadékot a szervezetbe, akkor az nem tud miből egyenletesen és jól gazdálkodni. A száraz, töredező haj,vagy a cserepes ajak egyértelmű segélykiáltása a testnek, és jó, ha tudjuk, ilyen esetben már komoly vízpótlásra van szükség.
Extra tippek a hatékony hidratálásért 1 Akkor lesz igazán hatékony a hidratálás, ha a bőrt zuhanyozás közben fürdőkesztyűvel alaposan átdörzsöljük. A dörzsölés következtében felélénkül a vérkeringés, lecsiszolódnak az elhalt hámsejtek, így a hidratálókrém könnyebben juthat be a bőrbe. Ugyanezt a célt szolgálja az arc bőrének finom radírozása is. Ez az arctisztítás egyik fontos eleme. Szerepe az elhalt hámsejtek eltávolítása, a faggyúszelepek (csatornák) megnyitása. Az arc bőrének radírozása nem napi feladat, a bőr állapotától függően elég heti 1-2 alkalommal bevetni. 2 Az ajak selymesen finom bőréről sem szabad elfelejtkezni. Az ajkakat a vérkeringés serkentése érdekében dörzsölni nem szabad ugyan (és a harapdálás sem segít), viszont speciálisan az ajkak védelmére kikísérletezett ajakbalzsammal naponta többször be kell kenni. Nyáron különösen fontos, hogy csak olyan rúzst használjunk (már ha kell...), amelyik a bőr hidratálásáról és a megfelelő UV- védelemről egyaránt gondoskodik. A hidratálás ABC-je A. Tisztítás |
A rovat további cikkei: